Ekstraklasa: Piast Gliwice mistrzem jesieni!

PAP/Artur Reszko

Piast Gliwice wygrał z Jagiellonią w Białymstoku 2:0 i mimo, że 15. kolejka ekstraklasy jeszcze się nie zakończyła może wygodnie zasiąść na fotelu mistrza jesieni. 5 bramek padło w Chorzowie gdzie Ruch pokonał Lechię Gdańsk 3:2.

Gliwiczanie po 15 kolejkach, czyli na półmetku sezonu zasadniczego, mają aż 34 punkty (11 zwycięstw, jeden remis, trzy porażki). Zupełnie inne nastroje panują w czternastej obecnie Jagiellonii. W ostatnich siedmiu meczach, licząc również jeden Pucharu Polski, drużyna Michała Probierza zanotowała aż sześć porażek i jeden remis.

Głęboki sen Lechii w Chorzowie

W Chorzowie Ruch pokonał Lechię Gdańsk 3:2, prowadząc już po 26 minutach 3:0. Bramki zdobyli kolejno Mariusz Stępiński (ósme trafienie w sezonie), Marek Zieńczuk i Michał Koj.

Trener gdańszczan Thomas von Heesen  po meczu nie ukrywał : Mieliśmy dziś 15-20 minut głębokiego snu. Nie takiej gry oczekiwałem.

Goście "obudzili się" w drugiej połowie. Między 65. i 68. minutą dwa gole dla Lechii strzelił Michał Mak (brat bliźniak Mateusza), ale ostatecznie drużyna z Trójmiasta, mająca w kadrze kilku obecnych i byłych reprezentantów Polski, nie zdołała wyrównać. W efekcie spadła na jedenaste miejsce w tabeli (18 pkt), natomiast Ruch awansował na siódme (21).

Termalica czeka na stadion

W pierwszym z sobotnich meczów Termalica Bruk-Bet Nieciecza uległa w Mielcu Podbeskidziu Bielsko-Biała 0:2. Bramki dla coraz lepiej spisujących się pod wodzą Roberta Podolińskiego "Górali" zdobyli Mateusz Możdżeń i król strzelców ekstraklasy w sezonie 2012/13 Słowak Robert Demjan. Wszystko wskazuje na to, że piłkarze Termaliki Bruk-Bet rozegrali ostatni mecz jako gospodarze w Mielcu. "Słonie" wystąpiły siedem razy na tym obiekcie ze względu na przebudowę stadionu w Niecieczy.

Obecna kolejka, z uwagi na zgrupowanie reprezentacji narodowych, zakończy się już w niedzielę. Na ten dzień zaplanowano trzy mecze, w tym dwa z udziałem uczestników fazy grupowej Ligi Europejskiej - Lecha i Legii.

Przedostatni w tabeli poznański zespół, który pod wodzą Jana Urbana nie przegrał jeszcze w ekstraklasie, podejmie o godz. 15.30 Górnika Łęczna, natomiast druga przed tą kolejką ekipa z Warszawy zagra o godz. 18 na Łazienkowskiej z Pogonią Szczecin.

Oprócz tych spotkań, o godz. 15.30 Górnik Zabrze - prowadzony przez Leszka Ojrzyńskiego - zmierzy się u siebie z byłym klubem tego trenera, Koroną. Kielczanie w obecnym sezonie jeszcze nie przegrali na wyjeździe.