Według rzecznika prasowego szefa FIFA Klausa Stoehlkera, problemy zdrowotne 79-letniego Blattera wynikają z długotrwałego stresu. - On (Blatter - przyp. red.) znajduje się pod ogromną presją z wielu stron, co może być trochę trudne dla człowieka, który nie jest najmłodszy - przyznał Stoehlker. Lekarze zalecają mu spokój i odpoczynek.

 

Niektóre zagraniczne agencje informują natomiast, że Szwajcar przechodzi badania lekarskie, ale nie przebywa w szpitalu. Powołują się na Stoehlkera. Blatter ma znajdować się pod nadzorem medycznym w swoim domu.

 

Zamieszany w aferę korupcyjną FIFA

 

W październiku szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej został zawieszony na 90 dni przez Komisję Etyki FIFA.

 

Na 26 lutego organizacja zaplanowała wybory nowego prezydenta FIFA. Przyspieszona elekcja jest wynikiem kryzysu korupcyjnego, który rozpoczął się po tym, gdy w maju zatrzymano siedmiu prominentnych działaczy i postawiono im zarzuty. Chodziło o możliwe nadużycia przy wyborze gospodarzy mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Ten z kolei, pod presją mediów, opinii publicznej oraz innych działaczy, zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku.

 

Początkowo Blattera oficjalnie nie wiązano ze śledztwem w sprawie korupcji w FIFA, ale 25 września prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne. Tego dnia przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet jej szefa, który jest podejrzany o niewłaściwe zarządzanie m.in. majątkiem organizacji.

 

Prokurator generalny poinformował również, że Blatter mógł przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) prezydentowi UEFA Michelowi Platiniemu. Obaj zostali zawieszeni przez Komisję Etyki FIFA.

 

PAP