Narodowy Komitet Antyterrorystyczny jest strukturą rządową koordynującą walkę z terroryzmem. Na jego czele stoi dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. - Uważam za wskazane zawieszenie rejsów do Egiptu - stwierdził Bortnikow. Dodał, że dotyczy to w pierwszej kolejności linii obsługujących czarterowe połączenia turystyczne.

 

Plan zawieszenia lotów

 

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi opracowanie planu czasowego wstrzymania komunikacji lotniczej z Egiptem. Zobowiązał też ministrów do udzielenia wszelkiej pomocy w powrocie do kraju tym obywatelom Rosji, którzy wciąż jeszcze znajdują się w Egipcie. Według rosyjskiej agencji ds. turystyki Rosturizm jest tam obecnie 45 tys. rosyjskich turystów.

 

Rosyjski minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow powiedział natomiast, że eksperci prowadzą poszukiwania ewentualnych śladów materiałów wybuchowych w szczątkach rozbitego w Egipcie rosyjskiego samolotu pasażerskiego Airbus A321. - Do pracy tej skierowano najlepszych, wysokiej klasy specjalistów, wykorzystuje się przy tym najnowocześniejszy sprzęt techniczny - podkreślił Puczkow.

 

Lecący w minioną sobotę z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga Airbus A321 rosyjskiej linii Metrojet rozbił się na półwyspie Synaj w 24 minuty po starcie. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi.


Przyczyny katastrofy nie są na razie znane, chociaż eksperci z Irlandii, Wielkiej Brytanii i Holandii skłaniają się ku wersji, że na pokładzie samolotu mogło dojść do eksplozji ładunku wybuchowego, umieszczonego w luku bagażowym jeszcze na egipskim lotnisku. Rosyjskie władze traktowały dotychczas tę hipotezę sceptycznie.


PAP

 

Przeczytaj więcej: Kolejne linie lotnicze zawiesiły połączenia nad Synajem