Lwowscy Polacy są przekonani, że nowa instytucja stanie się symbolem ich obecności w tym mieście. - Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia, wieńczącego nasze wysiłki, byśmy stali się bardziej zauważalnymi i szanowanymi obywatelami tego państwa. Ten dom będzie symbolem naszej stałej tu obecności - powiedziała Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

 

W ceremonii wziął udział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Adam Kwiatkowski.

 

"Odkąd istnieje niepodległa Ukraina, odkąd mieszkający tu Polacy zyskali możliwość korzystania z wolności aktywnego zaistnienia w rodzącym się społeczeństwie obywatelskim, rosły państwa nadzieje i oczekiwania, aby posiadać we Lwowie własną siedzibę. Dziękuję państwu za przywiązanie do polskości, za postawę publicznej służby i za osobiste zaangażowanie, aby Dom Polski we Lwowie mógł powstać" - napisał prezydent Andrzej Duda w odczytanym przez Kwiatkowskiego liście.

 

Minister Grzegorz Schetyna, którego rodzina pochodzi ze Lwowa, stwierdził, że Dom Polski będzie symbolem dumy z historii i jego polskości. - Lwów jednocześnie jest i musi być symbolem współpracy polsko-ukraińskiej oraz naszej wspólnej obecności we wspólnej Europie - podkreślił szef polskiego MSZ.

 

Dom Polski powstanie na działce, którą władze Lwowa przekazały Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Położona jest ona na terenie byłej jednostki wojskowej nieopodal centrum miasta. W latach 2013-2014 polskie MSZ przekazało na adaptację tego terenu ok. 1 mln zł. W tym roku na prace budowlane zostanie przeznaczone jeszcze niemal 4 mln zł. Placówka będzie utrzymywana przez MSZ i będzie to koszt rzędu 4-5 mln zł rocznie.


MSZ określiło już wstępnie zadania Domu Polskiego. Będzie to m.in.: prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, krzewienie polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych, promocja Polski na Ukrainie, nauczanie języka polskiego. Dom ma też pełnić rolę centrum informacji o UE, np. na temat unijnych programów pomocowych.

 

Według szacunków polska społeczność Lwowa liczy około 20 tysięcy osób. We Lwowie działają dwie szkoły z polskim językiem nauczania i cztery grupy przedszkolne.

 

PAP