"Pilecki" wygrał Polonijny Festiwal Multimedialny

Kultura
"Pilecki" wygrał Polonijny Festiwal Multimedialny
materiały prasowe
"Pilecki" wygrał Polonijny Festiwal Multimedialny.

Fabularyzowany dokument "Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego otrzymał w piątek Grand Prix X Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2015" w Częstochowie.

- To nagroda dla całego zespołu, który pracował przy filmie "Pilecki" - powiedział reżyser. - Jest ona uhonorowaniem Stowarzyszenia Auschwitz Memento, tych osób, które tworzyły "Projekt Pilecki" oraz wszystkich, którzy wpłacili pieniądze, aby ten film mógł powstać. Cieszę się, że mogłem ją otrzymać w tak szacownym gronie twórców telewizyjnych, radiowych i multimedialnych, jakie zebrało się na tegorocznym festiwalu - dodał.

 

"Pilecki" to dokument fabularyzowany, przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia przez komunistów, oskarżenia o zdradę i stracenia w 1948 r. Pilecki był więziony w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. W swoich raportach przekazywał pierwsze informacje o ludobójstwie. Film miał premierę kinową 25 września. W rolę rotmistrza Witolda Pileckiego wcielił się Marcin Kwaśny. W warstwie dokumentalnej filmu występuje Andrzej Pilecki - syn Witolda. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia.

 

Na tegoroczną edycję festiwalu zgłoszono 44 filmy i programy telewizyjne, 21 programów radiowych, 5 programów multimedialnych oraz kilkadziesiąt portali internetowych, ukazujących życie Polaków w ponad 15 krajach świata m.in. w Australii, Botswanie, Boliwii,  Gruzji, Kanadzie, Macedonii, Niemcach, Rosji, Szwecji, Togo, Ugandzie, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe i w Polsce.

 

Jury przyznało nagrody specjalne. Otrzymały je filmy: "Posługa misyjna w krainie słoni" w reżyserii o. Mirosława Wołodko (Togo) i "Urodziłem się , aby latać…" w reżyserii Afram Multimedias SVD oraz "Światem rządzi Bóg" - reż. Krzysztof Tadej i "Częstochowa lata 80-te XX wieku", który wyreżyserował Krzysztof Kasprzak oraz "Na misjach medialnych w Australii” w reżyserii Ks. Mariana Szablewskiego CR (Australia).

hk

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze