- Urząd do spraw Migracji i Uchodźców zostanie poinstruowany, że od tej chwili ma przyznawać uciekinierom przed wojną domową w Syrii jedynie ochronę pomocniczą - powiedział szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere przytaczany przez  „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

- Inne kraje też udzielają uchodźcom chronienia na czas ograniczony. Tak samo będziemy w przyszłości postępowali z Syryjczykami, mówiąc im: dostaniecie ochronę, ale tzw. ochronę pomocniczą, to znaczy ograniczoną w czasie i bez prawa sprowadzenia rodziny - zapowiadał De Maiziere w rozgłośni Deutschlandfunk podczas wizyty w Tiranie.

 

Status pomocniczy otrzymują imigranci, którzy nie podlegają Konwencji Genewskiej dotyczącej uchodźców ani niemieckiemu prawu azylowemu, lecz nie są odsyłani do kraju pochodzenia ze względu na grożącą im tam śmierć czy tortury.

 

Dotąd, jak donosi agencja dpa, ograniczenia dotyczyły niewielkiej grupy azylantów, od początku roku 1300 osób. Syryjczycy jako najliczniejsza grupa imigrantów w Niemczech spowodują znaczny wzrost tej liczby.

 

Pomysł ministra resortu spraw wewnętrznych może spowodować kolejny konflikt w koalicji rządowej, wywołany sprzeciwem współrządzącej SPD - zauważył komentator telewizji ZDF.

 

Późnym wieczorem w piątek szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere wycofał się z pomysłu ograniczenia przywilejów dla uchodźców z Syrii.

 

PAP