Kandydatem PiS na marszałka Sejmu VIII kadencji prawdopodobnie będzie obecny wicemarszałek Sejmu, wieloletni poseł i były szef klubu Marek Kuchciński - wynika z nieoficjalnych informacji z kierownictwa ugrupowania. Nie wiadomo jeszcze, kogo PiS wyznaczy na wicemarszałków. Jednym z nich prawdopodobnie będzie polityk ze współpracujących z PiS ugrupowań: Solidarnej Polski albo Polski Razem.

 

Ponadto z nieoficjalnych informacji w PO wynika, że najpoważniej braną przez premier Ewę Kopacz pod uwagę kandydaturą na funkcję wicemarszałka Sejmu jest dotychczasowa marszałek izby Małgorzata Kidawa-Błońska. Źródła PAP zastrzegają jednak, że obsada stanowisk będzie zależała od tego, kto pokieruje klubem parlamentarnym Platformy. O przywództwo w klubie według nieoficjalnych informacji mają zamiar ubiegać się Ewa Kopacz oraz lider pomorskiej PO wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

 

Trzecia siła w Sejmie - ruch Kukiz'15 - prawdopodobnie wystawi na wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę, który zdobył mandat poselski w okręgu obejmującym podwarszawskie powiaty. Podczas dyskusji na nieformalnym posiedzeniu klubu pojawiła się także koncepcja wystawienia na funkcję marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego, który został posłem z Wrocławia. Kornel Morawiecki będzie marszałkiem seniorem w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu. Działacze ruchu Kukiza'15 zapowiedzieli, że ostateczne decyzje w sprawie kandydatur na stanowiska w Prezydium Sejmu zapadną na posiedzeniu klubu w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu.

 

Nowoczesna proponuje na stanowisko wicemarszałka Sejmu swoją posłankę z Sosnowca - Barbarę Dolniak. Kandydatka Nowoczesnej to prawniczka i sędzia. Jest wdową po pośle Platformy Obywatelskiej Grzegorzu Dolniaku, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 

 

Ludowcy na razie nie chcą mówić o ewentualnej kandydaturze na wicemarszałka ze swojego ugrupowania. Szef PSL Janusz Piechociński powiedział PAP, że decyzja o tym, kto będzie kandydatem PSL, zostanie podjęta dopiero wtedy, gdy zbierze się nowy Sejm. - Wtedy będzie pierwsze posiedzenie klubu i to on zdecyduje. Mamy w PSL taką tradycję, że posłom nic nie narzucamy, dlatego na razie nie ma co mówić o nazwiskach - dodał.

 

Pierwsze posiedzenie Sejmu - jak poinformowała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska - rozpocznie się w czwartek 12 listopada o godz. 13:00. Wówczas posłowie dokonają m.in. wyboru marszałka izby i wicemarszałków.

 

PAP