Krakowska prokuratura wystąpiła we wtorek do sądu o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące.

 

- Zatrzymanemu zostały przedstawione zarzuty związane z przedmiotem śledztwa i z zarzutami, które postawiono innym osobom w tym postępowaniu - poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prokurator Piotr Kosmaty. Odmówił poinformowania, o kogo dokładnie chodzi, gdyż - jak wyjaśniał - "chodzi o dobro sprawy".

 

Wyłudzili 13 mln dofinansowania dla niepełnosprawnych
 
Z ustaleń krakowskiej prokuratury wynika, że podejrzani mieli w latach 2012-2015 wyłudzać pieniądze na zatrudnianie osób niewidomych i słabowidzących.

 

Adwokat Marcin Dubieniecki został zatrzymany 23 sierpnia wraz z czterema innymi osobami. Zarzuty, które wtedy usłyszał, dotyczyły kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia ponad 13 mln zł z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i prania brudnych pieniędzy.

 

Podczas przesłuchań adwokat odmówił składania wyjaśnień. Sąd Okręgowy w Krakowie zdecydował o aresztowaniu go na trzy miesiące z możliwością wyjścia na wolność, jeżeli wpłaci 600 tys. złotych kaucji. Na wniosek prokuratury, która złożyła zażalenie w sprawie ewentualnej kaucji, sąd zmienił decyzję i pomimo wpłacenia 600 tys. zadecydował, że Dubieniecki pozostanie w areszcie do 22 listopada.

 

Wszystkie zatrzymane osoby zostały aresztowane przez sąd na trzy miesiące. Zażalenia nie zostały uwzględnione. Za zarzucane im przestępstwa grozi wyrok nawet 10 lat więzienia.

 

Śledztwo od kwietnia 2013 r.

 

Śledztwo prowadziła od kwietnia 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Krakowie. W listopadzie 2014 r. przejął je wydział zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej.

 

Jak dotąd przesłuchanych zostało już kilkadziesiąt osób, śledczy dokonali przeszukań w kilkunastu miejscach. Prokurator Piotr Kosmaty poinformował, że na długotrwałość śledztwa wpłynęło sprawdzanie przelwów i przepływów finansowych m.in. w rajach podatkowych na Cyprze i Seszelach. - W wyłudzanie środków publicznych z PFRON zaangażowane były trzy podmioty. Są to spółki prawa handlowego - wyjaśnił rzecznik.

 

PAP