Aukcja wystartuje ze względu na fakt, że muzeum Victoria and Albert w Londynie zrezygnowało z dalszego eksponowania kolekcji.  Pracownicy muzeum zapewniają, że wszystkie przedmioty, które zostają wystawione na sprzedaż są "doskonale estetyczne i wyjątkowej jakości".

 

Margaret Thatcher, nazywana z racji swej bezkompromisowości i nieustępliwości Żelazną Damą, stała na czele brytyjskiego rządu w latach 1979-90. Zmarła w wieku 87 lat 8 kwietnia 2013 roku. Rzeczy osobiste byłej premier sprzedaje jej rodzina.

 

Jedną z torebek Thatcher sprzedano już za 25 tys. funtów

 

W 2011 roku jedna z torebek Thatcher została sprzedana na aukcji dobroczynnej w Londynie za 25 tys. funtów szterlingów. Torebkę tę Żelazna Dama miała przy sobie m.in. podczas spotkań z Ronaldem Reaganem i Michaiłem Gorbaczowem.

 

Karykaturzyści często przedstawiali Thatcher właśnie z torebką w ręku. Była niejako symbolem jej władzy. Za czasów Żelaznej Damy do znanego słownika Concise Oxford English Dictionary trafił nawet czasownik od słowa torebka (handbag), zdefiniowany jako bezwzględne bądź niedelikatne potraktowanie kogoś przez panią polityk.

 

 

Twitter/TheTelegraph, PAP