Nowa lista leków refundowanych; zyskają chorzy na cukrzycę i mukowiscydozę

Polska
Nowa lista leków refundowanych; zyskają chorzy na cukrzycę i mukowiscydozę
Polsat News

Do nowej listy leków Ministerstwo Zdrowia dodało 74 produkty. Zwiększony m.in. został dostęp do terapii w przypadku nowo rozpoznanej padaczki oraz chorób, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych lub chemioterapii. Obniżone zostaną ceny 94 leków. Lista wejdzie w życie 1 listopada.

Wśród produktów objętych refundacją znajdą się leki na padaczkę i problemy wątrobowe. Tańszy o 30 proc. będzie środek stosowany u chorych na mukowiscydozę. Ministerstwo zadecydowało również, że jeden z leków na wirusowe zapalenie wątroby typu C będzie dostępny dla dzieci od 5 roku życia. Dotychczas był refundowany tylko dla dorosłych pacjentów.

 

Tańsza insulina


Nowa lista to dobra wiadomość dla pacjentów z cukrzycą, którzy będą mogli kontynuować terapię nie ponosząc dodatkowych kosztów. - Przywraca cenę insuliny długodziałającej Lantus do poziomu z przedostatniej listy leków refundowanych – mówi dr Andrzej Paciorkowski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii. Pacjenci za 5 wstrzykiwaczy płacili dotychczas 116 zł. Od 1 listopada za takie samo opakowanie zapłacą niecałe 73 zł.

 

Tańsza terapia nowotworowa

 

Zmiany mają również zwiększyć dostępność leczenia chorób nowotorowych. - Dla 13 leków zawierających 6 substancji czynnych stosowanych w chemioterapii i programach lekowych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: od 2457 zł do 3,80 zł - wyjaśnił resort zdrowia.


Ministerstwo poinformowało też o zmianach w cenach leków. Ceny detaliczne 494 leków będą niższe. Podwyżki objęły 181 produktów.


Pełną listę leków refundowanych znajdziecie tutaj.

 

mz.gov.pl, newsrm.tv

mrad

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze