Na bawarskim pograniczu sytuacja jest coraz trudniejsza, bo brakuje już miejsc w tymczasowych kwaterach. - Tylko na dwóch przejściach granicznych w Pasawie i Wegscheid oczekujemy dzisiaj 75 autobusów z około trzema tysiącami imigrantów - powiedział w środę Frank Koller, rzecznik inspektoratu policji federalnej z Freyung. Jak powiedział, strona austriacka informuje z wyprzedzeniem o nadjeżdżających autobusach z imigrantami. - Potem jednak przyjeżdża zawsze więcej autobusów niż oczekiwano - dodał Koller.

 

W kolejce kolejne tysiące

 

Według informacji niemieckiej policji, w nocy z wtorku na środę austriackie władze dowiozły do niemieckiej granicy tysiące uciekinierów. - Na granicy między (austriackim) Achleiten i Pasawą mieliśmy już wieczorem ponad tysiąc oczekujących uchodźców, gdy około godziny 1:00 przyjechało jeszcze osiem całkowicie obsadzonych autobusów - powiedział Koller. W Bawarii panuje już chłód i dla służb najpilniejszym zadaniem było jak najszybsze umieszczenie uchodźców w ogrzewanych pomieszczeniach.

 

Dla uchodźców brakuje miejsca

 

Tymczasowe kwatery w rejonie Pasawy są przepełnione. W środę rano 2 tys. 700 osób przebywało w dwóch halach widowiskowych w tym mieście. Jedna z nich dopiero dostosowywano dopiero do warunków zimowych naprędce montując ogrzewanie.Dalszy tysiąc osób został umieszczony w takiej samej hali w pobliskiej gminie Ruhstorf.

 

Trudna jest także sytuacja w leżącym na linii kolejowej z austriackiego Salzburga do Monachium przygranicznym mieście Freilassing. Jak poinformował rzecznik władz tamtejszego powiatu Berchtesgadener Land, w dawnym magazynie mebli we Freilassing przebywało w środę rano więcej niż przewidziane dla niego 1200 imigrantów. Na terytorium Austrii dalsze 1400 uchodźców - głównie z Afganistanu, Syrii i Iraku - oczekiwało na przepuszczenie ich przez granicę przez austriacką policję.

 

Niemcy mogą nawet zamknąć granicę

 

Policja niemiecka podała, że strona austriacka została wezwana do tymczasowego zmniejszenia napływu uchodźców. W przeciwnym razie Niemcy zamierzają wprowadzić czasowe wstrzymanie wjazdu dla imigrantów.

 

PAP