- Prezydent spotka się na rozmowie w cztery oczy z prezydentem Hollande`em, a także na roboczym lunchu z prezydentem i premierem - zapowiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Dodał, że wizyta w Paryżu odbywa się na zaproszenie prezydenta Francji.

 

To pierwsza wizyta zagraniczna Andrzeja Dudy po wyborach parlamentarnych, w nowej sytuacji politycznej w Polsce.  - Czas jest bardzo dobry. Będzie można podjąć pełny program spraw i bilateralnych polsko-francuskich, i natowskich, i unijnych, także w kontekście pakietu klimatycznego – stwierdził Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że Francja jest dla Polski jednym ze strategicznych partnerów w polityce europejskiej.

 

Prezydencki minister dodał, że Andrzej Duda traktuje wizytę w Paryżu jako początek konkretnego dialogu o interesach i wzajemnym postrzeganiu najważniejszych spraw w Europie i świecie. W tym kontekście wymienił: migrację, kryzys bliskowschodni, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie, politykę wschodnią, politykę obronną w Europie w ramach NATO, pakiet klimatyczny, sprawy gospodarcze, rozwój energetyki w Polsce, bezpieczeństwo energetyczne.


- Nie zawsze mamy w tych obszarach na starcie punkty zbieżne, ale we wszystkim mamy wspólne interesy - ocenił Szczerski.

Zdaniem ministra, modernizacja polskiej armii i polskiej energetyki należą do "katalogu obopólnych interesów, które powodują, że trzeba się też wzajemnie otwierać na polityczny dialog".

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent jest zainteresowany podtrzymaniem dialogu polsko-francuskiego w formacie Trójkąta Weimarskiego (forum współpracy francusko-niemiecko-polskiej) na najwyższym szczeblu. - Dawno nie było szczytu Trójkąta Weimarskiego. Prezydent będzie apelował w Paryżu, by przywrócić ten rytm spotkania na szczycie - powiedział minister. Podkreślił też, że w sprawie zaplanowanego na grudzień w Paryżu szczytu klimatycznego prezydent Duda będzie pytał prezydenta Hollande'a o szanse na globalne porozumienie podczas tego spotkania.

 

Prezydent spotka się także z polskimi uczonymi i wnukami Marii Skłodowskiej-Curie. Wieczorem podczas spotkania z Polonią Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Podczas spotkania z Polonią odbędzie się koncert finalisty tegorocznego konkursu chopinowskiego Szymona Nehringa, który do Paryża poleci się z polską delegacją.

 

PAP