Leśnicy ratują miękusza szafranowego

Technologie
Leśnicy ratują miękusza szafranowego
Arch. Nadleśnictwo Strzałowo

Temu wyjątkowo rzadkiemu grzybowi wielkoowocnikowemu, który w Polsce rośnie na martwych lub zamierających starych dębach, grozi wymarcie. Olsztyńscy leśnicy podjęli próbę uratowania go w Puszczy Piskiej.

Jedyne znane stanowisko tego grzyba z Puszczy Piskiej - zlokalizowane w Nadleśnictwie Strzałowo - uległo częściowemu zniszczeniu. Z trzech owocników pozostał tylko jeden cały i część drugiego. Pozostawione ślady wskazywały na to, że ktoś celowego zniszczył stanowisko.

 

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie podjęli próbę aktywnej ochrony tego wyjątkowo rzadkiego grzyba. Pobrano fragmenty  martwego drewna wraz z grzybnią i przeniesiono je do otworów wywierconych we wcześniej wytypowanych drzewach. Grzybnią miękusza szafranowego zainfekowano dwa drzewa przewrócone - tzw. wywroty, dwa drzewa stojące (jedno z nich to 350-letni kolos bez kory o obwodzie 550 cm) oraz jeden duży pniak po ściętym kilkanaście lat temu dębie.

 

Czy ratowanie tego rzadkiego i zagrożonego wymarciem grzyba powiedzie się będzie wiadomo dopiero za około pięć lat. Takie tempo wzrostu ma miękusz szafranowy. Przez cały ten okres stanowisko, zgodnie z zaleceniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, będzie monitorowane przez leśników z Nadleśnictwa Strzałowo.

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze