Kto będzie kim w nowym rządzie PiS. Zobacz możliwe kandydatury

Polska

We wtorek PiS zaplanowało dwa partyjne spotkania na najwyższym szczeblu. W partii trwają przygotowania do utworzenia samodzielnego rządu większościowego. Z informacji Polsat News wynika, że partii Jarosława Kaczyńskiego zależy na tym, aby jak najszybciej wyłonić nowy gabinet.

Dotychczas pewna swojego stanowiska może się wydawać jedynie kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Rozmowy dotyczące obsadzenia pozostalych funkcji w przyszłym rządzie wciąż trwają.

 

Prawdopodobnymi kandydatami do objęcia stanowiska marszałka Sejmu są: Mariusz Błaszczak i prof. Piotr Gliński. Ich nazwiska pojawiają się również w kontekście innych ważnych funkcji. Błaszczak ma szansę na zostanie szefem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, a Gliński - ministerstwa edukacji.

 

Kowalczyk zastąpi Sawickiego

 

W czasach rządów koalicji PO-PSL ministrem rolnictwa był Marek Sawicki. Mocnym kandydatem na jego miejsce jest Henryk Kowalczyk, który był już wiceministrem tego resortu, gdy kierował nim Andrzej Lepper. - Ministerstwo rolnictwa znam i faktycznie, tam szybciej zorientowałbym się w sytuacji - powiedział Kowalczyk.

 

Na objęcie przywództwa w ministerstwie finansów największe szanse ma Mateusz Morawiecki, a prowadzenie ministerstwa obrony narodowej powierzone zostanie najprawdopodobniej Jarosławowi Gowinowi.

 

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Beata Szydło zapowiedziała, że "najbardziej prawdopodobnym kandydatem na ministra obrony narodowej będzie właśnie Gowin."

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze