Dotychczas pewna swojego stanowiska może się wydawać jedynie kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Rozmowy dotyczące obsadzenia pozostalych funkcji w przyszłym rządzie wciąż trwają.

 

Prawdopodobnymi kandydatami do objęcia stanowiska marszałka Sejmu są: Mariusz Błaszczak i prof. Piotr Gliński. Ich nazwiska pojawiają się również w kontekście innych ważnych funkcji. Błaszczak ma szansę na zostanie szefem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, a Gliński - ministerstwa edukacji.

 

Kowalczyk zastąpi Sawickiego

 

W czasach rządów koalicji PO-PSL ministrem rolnictwa był Marek Sawicki. Mocnym kandydatem na jego miejsce jest Henryk Kowalczyk, który był już wiceministrem tego resortu, gdy kierował nim Andrzej Lepper. - Ministerstwo rolnictwa znam i faktycznie, tam szybciej zorientowałbym się w sytuacji - powiedział Kowalczyk.

 

Na objęcie przywództwa w ministerstwie finansów największe szanse ma Mateusz Morawiecki, a prowadzenie ministerstwa obrony narodowej powierzone zostanie najprawdopodobniej Jarosławowi Gowinowi.

 

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Beata Szydło zapowiedziała, że "najbardziej prawdopodobnym kandydatem na ministra obrony narodowej będzie właśnie Gowin."