BBC przypomina niedawną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o chorobach i pasożytach, które mogą przynieść do Polski imigranci. Stacja dodaje też, że po raz pierwszy od 1989 roku jedna partia będzie mogła rządzić w Polsce samodzielnie. Według jej korespondenta w Warszawie, niewykluczone, że Kaczyński szybko zastąpi Beatę Szydło na stanowisku premiera.

 

Telewizja CNN uważa, że wybory w Polsce mogą wpłynać na to, jak z kryzysem migracyjnym poradzi sobie Unia Europejska. Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiało się przystąpieniu Polski do eurosrefy i zgodzie na relokację imigrantów według rozdzielnika Komisji Europejskiej, przypomina amerykańska telewizja.

 

Komentator niemieckiej telewizji ZDF zauważył, że problemy socjalne były kluczowe dla wyniku wyborów w Polsce. Według niemieckiej telewizji porażka PO to efekt braku konsekwentnego stanowiska w kwestii imigrantów. W tym samym czasie konserwatyści zdecydowanie sprzeciwiali się przyjmowaniu uchodźców.

 

Polska może się znaleźć na kolizyjnym kursie z Brukselą - tak wyborcze zwycięstwo PiS komentowała francuska telewizja France 24. Stacja zwraca uwagę, że po raz pierwszy od 1989 roku postkomunistyczna lewica znajdzie się poza parlamentem. Według dziennikarzy wygrana Prawa i Sprawiedliwości oznacza, że Polska dołączy do Węgier i Słowacji - państw przeciwnych relokacji imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Może spowodować pogłębienie podziałów wewnątrz Unii.

 

Polsat News