Polskie gazety o wyborach. "Platforma płaci cenę za kiepską końcówkę rządów"

Polska
Polskie gazety o wyborach. "Platforma płaci cenę za kiepską końcówkę rządów"
PAP/Tomasz Waszczuk
Liczenie głosów w Olsztynie

Wygraną Prawa i Sprawiedliwości w niedzielnych wyborach parlamentarnych ogłosiły wszystkie polskie tytuły prasowe. Najczęściej pada pytanie o przyszły rząd - czy PiS będzie w stanie utworzyć go samodzielnie, bez koalicji.

"Gazeta Wyborcza": PiS bierze wszystko

 

"Prawo i Sprawiedliwość" najprawdopodobniej jako pierwsza partia po 1989 r. będzie w stanie sama formować rząd - czytamy na pierwszej stronie "Wyborczej". "Po raz pierwszy PiS udało się przebić szklany syufit, czyli zagłosowała na tę partię przeszło jedna trzecia wyborców. Wszystko wskazuje na to, że wsparli ją w dużej części ludzie młodzi, którzy nie pamiętają jej rządów z lat 2005-07" - przekonuje Paweł Wroński.

 

"Rzeczpospolita": PiS rządzi sam

 

W podobnym tonie wypowiadają się dziennikarze "Rzeczpospolitej". "Zdecydowanie wygrywa PiS i według exit poll będzie rządzić samodzielnie. Platforma pobita, ale nie rozbita. W Sejmie nie będzie lewicy - ze sceny politycznej schodzi SLD. Frekwencja wyniosła 51,6 proc." - czytamy w nagłówku. "Te wybory to spektakularna klęska SLD. Formacja obecna na scenie politycznej III RP od ćwierćwiecza wystartowała w wyborach w koalicji z mniejszymi ugrupowaniami pod szyldem Zjednocznej Lewicy. Uzyskali 5,5 proc. - podczas gdy próg wyborczy dla koalicji wynosi 8 proc." - pisze Andrzej Stankiewicz.

 

"Dziennik Gazeta Prawna": Nowa układanka sejmowa

 

Kolejny z polskich dzienników swoją pierwszą stronę ilustruje puzzlami z twarzami liderów partyjnych oraz wynikami ich ugrupowań w exit poll. "Dali radę! PiS wraca do władzy. Pełnej. Bo i prezydent jest z tej opcji politycznej, i w Sejmie ludzie z tej partii zdobyli przewagę. Spełniło się marzenie Jarosława Kaczyńskiego, choć jeszcze na początku roku głośne były komentarze, że Prawo i Sprawiedliwość żadnych wyborów nie jest w stanie wygrać" - przypomina Jadwiga Sztabińska.

 

"Polska The Times": PiS bierze całą władzę

 

"Wybory przyniosły zasadniczą zmianę w Polsce. Po ośmiu latach rządów od władzy odsunięta zostaje PO. Ta partia płaci wysoką cenę za kiepską końcówkę swoich rządów, ale również za niesformułowanie wizji dla Polski, któa porwałaby wyborców. Takie wyniki, zdecydowane zwycięstwo PiS, jak również wejście do Sejmu ugrupowań, które powstały zaledwie kilka miesięcy temu, dobitnie pokazują, że Polacy chcą zmian" - uważa Paweł Siennicki.

 

"Nasz Dziennik": PiS rządzi

 

Dziennikarze tego tytułu zwracają uwagę na wysoką frekwencję - 51,6 proc. Na pierwszej stronie pada także pytanie o przyszłość PiS, które może rządzić samodzielnie lub w koalicji. "Kolejne ruchy na scenie politycznej zależą teraz od decyzji Andrzeja Dudy. To do kompetencji prezydenta należy zwołanie pierwszego posiedzenia w nowej kadencji, co musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wyborów" - pisze Artur Kowalski.

 

"Super Express": PiS bierze Polskę!

 

Sukces partii Jarosława Kaczyńskiego opisują również tabloidy. "Wczorajsze wybory parlamentarne to porażka rządzącej przez ostatnie osiem lat Platformy Obywatelskiej, która straciła ponad 70 mandatów. I totalna klęska Zjednoczonej Lewicy - koalicji lewicowych ugrupowań Leszka Millera i Janusza Palikota, która w ogóle nie weszła do Sejmu" - czytamy.

pr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze