Jednocześnie jednak Polacy nadal są w czołowej szóstce (z 19) badanych krajów europejskich, w których pracownicy sygnalizowali najwyższy lęk przed utratą aktualnej posady. Zwolnienia obawiało się 32 proc. badanych – tak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. Według jego ekspertów, choć poprawia się sytuacja na rynku pracy, wielu pracowników nie ma poczucia bezpieczeństwa i stabilności życia zawodowego.

 

Polacy śmiało też zmieniają pracę - 27 proc. respondentów przyznało, że zrobiło to w ostatnich trzech miesiącach. Najważniejszymi przyczynami przejścia do innej firmy były: poszukiwanie lepszych warunków, w tym wyższej płacy i atrakcyjniejszej formy zatrudnienia, a także osobista chęć zmiany pracodawcy. Dopiero w dalszej kolejności było to podyktowane zmianami w strukturach firmy. Polacy są znów w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o przechodzenie do nowej firmy, aktywniejsi w tej kwestii są tylko Brytyjczycy i Włosi. 

 

Do poszukiwania nowego miejsca pracy przyznała się także ponad jedna trzecia (34 proc.) badanych. Największą część z nich stanowią ludzie młodzi.

 

Polacy czują się dyskryminowani w pracy

 

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że choć rynek pracy ma się coraz lepiej, to jednak kultura pracy w firmach w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Według badania, 33 proc. respondentów przyznało, że doświadczyło dyskryminacji ze względu na wiek. Na dyskryminację ze względu na płeć skarży się 24 proc., a 18 proc. badanych doświadczyło w pracy dyskryminacji ze względu na wyznanie religijne.

 

Badanie zrealizowano w 34 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Przeprowadzono je w okresie sierpień-wrzesień br. W Polsce wzięło w nim udział 827 osób.

 

PAP