Uwaga, zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę pośpimy dłużej

Polska
Uwaga, zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę pośpimy dłużej
Flickr.com/Daniel Novta

Jak co roku, w ostatnią niedzielę października będziemy spać o godzinę dłużej. 25 października cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3:00 na godz. 2:00. Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie obowiązywała do 27 marca 2016 roku. W tym roku zmiana czasu to także dłuższa cisza wyborcza.

Zmiana czasu ma na celu oszczędność energii w okresie zimowym i efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Jak twierdzi dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika, nie dowiedziono, że zmiana rzeczywiście przekłada się na wyniki pracy i gospodarki. - Nie ma konkretnych wyliczeń i dowodów na to, czy zmiana czasu daje nam korzyści. Osobiście uważam, że jesienna zmiana czasu jest jak najbardziej przyjemna, bo można się wyspać, a organizm po kilku dniach sam się do niej przyzwyczaja - zaznacza Złoczewski.

 

Dłuższa cisza wyborcza

 

Cisza wyborcza, która trwa od północy z piątku na sobotę, a zakończy się wraz z zamknięciem ostatniego lokalu wyborczego, w tym roku będzie trwała o godzinę dłużej. Szczególnie o zmianie czasu powinni pamiętać wyborcy, którzy jako pierwsi będą chcieli oddać głos w wyborach parlamentarnych. Ci, którzy o cofnięciu wskazówek zapomną, będą zmuszeni poczekać na otwarcie lokali 60 minut.

 

Podział czasu na zimowy i letni obowiązuje niemal w każdym kraju europejskim. Wyjątkiem jest Islandia. W Polsce pierwsza zmiana czasu miała miejsce w okresie międzywojennym. Z nielicznymi przerwami system ten funkcjonuje do dziś.

 

PAP

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze