24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Na świecie żyje około 1,6 miliarda ludzi z nadwagą. Osób otyłych jest już 552 miliony. Z badań wynika, że średnio połowa Polaków ma problemy z nadwagą. 64 procent mężczyzn i 49 procent kobiet ma nieprawidłową masę ciała. Problem dotyczy także dzieci i młodzieży. Jedna piąta Polaków w wieku od 10 do 15 lat waży zbyt wiele. W ciągu ostatnich 15 lat Polacy przybrali na wadze dwukrotnie!

 

Walka z otyłością priorytetem

 

Ministerstwo zdrowia określiło przeciwdziałanie otyłości jako jeden z 12 priorytetów zdrowotnych w kraju. W Narodowym Programie Zdrowia uwzględnione zostały: poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia ora aktywności fizycznej społeczeństwa. Resort liczy na to, że w latach 2016 - 2020 uda się zatrzymać wzrost liczby osób z nadwagą i otyłością. Dzięki temu spadnie obciążenie populacji niezakaźnymi chorobami przewlekłymi takimi, jak: choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, choroby przewodu pokarmowego i cukrzyca typu drugiego.

 

Ministerstwo zdrowia opracowało ustawę o zdrowiu publicznym Jej celem jest stworzenie struktur, które będą odpowiedzialne za koordynachję i monitorowanie działań władz publicznych wpływających na polepszenie stanu zdrowia spoleczeństwa. Ustawa ma także umożliwiać wspomaganie m.in. małych gmin w promowaniu i ochronie zdrowia.

 

Jedenaście ważnych zasad zdrowego trybu życia:

 

1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów,

2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej,

3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii),

4. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem,

5. Mięso jedz z umiarem,

6. Codziennie jedz dużo warzyw i owoców,

7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych,

8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy,

9. Ograniczaj spożycie soli,

10. Pij wystarczającą ilość wody,

11. Nie pij alkoholu.