Wojsko zbuduje mosty na Światowe Dni Młodzieży

Polska
Wojsko zbuduje mosty na Światowe Dni Młodzieży
PAP/Tomasz Waszczuk

Armia zajmie się również innymi zadaniami: wzmocni drogi, zapewni pielgrzymom wyżywienie i wodę do picia oraz wybuduje miasteczko złożone z 2,5 tys. namiotów. Wszystko w ramach przygotowań do wizyty papieża Franciszka i Światowych Dni Młodzieży 2016.

Informację o pomocy przy zabezpieczeniu logistycznym - zakwaterowaniu, wyżywieniu, opiece medycznej, a także budowie tymczasowych mostów - przekazał wiceminister Maciej Jankowski, który reprezentuje MON w międzyresortowym zespole odpowiedzialnym za przygotowania do wizyty papieża Franciszka i ŚDM2016.

 

Część zadań zostanie zrealizowana z budżetu MON, a część będzie wymagała wsparcia finansowego spoza budżetu resortu.

 

Na razie ministerstwo nie ustaliło, które czynności byłyby płatne i w jakim zakresie. - Nie mamy odrębnego budżetu na Światowe Dni Młodzieży. To, co możliwe, będziemy wykonywać w ramach naszego budżetu szkoleniowego, a na inne zadania będziemy musieli uzyskać finansowanie z zewnątrz - powiedział Jankowski. Dodał jednak, że jeszcze za wcześnie na kalkulacje finansowe.


Powstaną trzy tymczasowe przeprawy


Żołnierze mają m.in. wybudować co najmniej trzy tymczasowe przeprawy. Jeden most, 30-metrowy, powstanie na rzece Wildze, a dwa kolejne - na terenie Campusu Misericordiae (Pola Miłosierdzia) w Brzegach, na granicy Krakowa i Wieliczki. W ostatnich tygodniach organizatorzy ŚDM spytali wojskowych o możliwość wybudowania dwóch kolejnych przepraw. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. W każdym przypadku do budowy mają być użyte mosty saperskie przechowywane na potrzeby mobilizacyjne.


Saperzy mają też przeprowadzić prace polegające na utwardzeniu dróg w rejonie Campusu Misericordiae. Nie ma jeszcze decyzji, jaka będzie skala tych robót.


Armia wyżywi i przenocuje


Ponadto wojsko ma też zorganizować punkty wydawania suchego prowiantu, szczególnie na czas czuwania w nocy z soboty na niedzielę, z 30 na 31 lipca 2016 r., kiedy pielgrzymów ma być najwięcej. Żołnierze mają zapewnić i obsłużyć 10 cystern z wodą do picia.


MON przyłoży też rękę do zakwaterowania pielgrzymów, udostępniając 2,5 tys. namiotów ze składanymi łóżkami i niezbędną infrastrukturą - sanitariatami, agregatami prądotwórczymi i oświetleniem terenu. Mają one trafić głównie do miasteczka namiotowego we wsi Rząska koło Krakowa.

 

W zabezpieczeniu medycznym ŚDM  uczestniczyć ma szpital wojskowy w Krakowie. Żołnierze mają przygotować też lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom będzie zaangażowana także Żandarmeria Wojskowa.


Mimo próśb ze strony kościelnej, wojsko nie zdecydowało się na zbudowanie przejścia przez tory kolejowe w okolicy Łagiewnik. Jak tłumaczył Jankowski, wzniesienie takiej konstrukcji na trudnym terenie, gdzie znajduje się wysoka skarpa, przekracza możliwości techniczne wojska. Z tych samych powodów MON zrezygnowało z budowy zejścia z drogi ekspresowej w pobliżu Campusu Misericordiae.


Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi. Poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.


PAP

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze