Budowa bazyliki Sagrada Familia w ostatniej fazie. Jeszcze sześć wież do postawienia

Świat
Budowa bazyliki Sagrada Familia w ostatniej fazie. Jeszcze sześć wież do postawienia
sagradafamilia.org
Sagrada Familia

Dzięki wieżom barcelońska świątynia stanie się najwyższą budowlą sakralną w Europie. Budowa trwa od 133 lat.

Ta ostatnia faza budowy potrwa jednak 11 lat - ukończenie wielkiego przedsięwzięcia zaplanowano na 2026 rok, w setną rocznicę śmierci architekta, który je zaprojektował - Antonio Gaudiego.

 

Jak będzie wyglądać świątynia?  - to pokazuje poniższa wizualizacja

 

 

Budowę tego kościoła rozpoczęto w 1882 roku, czyli 133 lata temu. Gaudi zdawał sobie sprawę, że budowa Sagrada Familia nie zostanie ukończona za jego życia. Gdy zmarł, potrącony przez tramwaj, gotowa była tylko jedna fasada.

 

Jak poinformował główny architekt tego projektu Jordi Fauli, najwyższa będzie Wieża Jezusa Chrystusa. Jej wysokość to 172,5 metra. Obecnie najwyższa jest wieża katedry w niemieckim Ulm (162 metry). Natomiast bazylika Św. Piotra w Rzymie w dalszym ciągu będzie miała najwyższe wnętrze.

 

Zgodnie z życzeniem Gaudiego, Wieża Jezusa Chrystusa będzie nieco niższa niż barcelońskie Montjuich (Wzgórze Żydowskie). Na jej szczycie znajdzie się krzyż. Będzie ją otaczało pięć innych wież: jedna poświęcona Marii i cztery nieco niższe - czterem ewangelistom.

Jordi Fauli podkreśla, że prace budowlane toczą się zgodnie z planem. Nie wyklucza, że po 2026 roku pozostaną jeszcze do wykonania prace wykończeniowe, np. dekoracje.

 

Jak wygląda wnętrze bazyliki teraz? - można to obejrzeć poniżej.

 

 

W ubiegłym roku budowę bazyliki Świętej Rodziny odwiedziło ponad 3,2 miliona turystów. Wpływy ze sprzedaży biletów w cenie 15-20 euro oraz dotacje pokrywają koszty budowy tej świątyni, wynoszące 25 milionów euro rocznie.


PAP

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze