O dodatkowe siły policyjne do pomocy przy regulowaniu napływu migrantów poprosiła Słowenia. Agencja APA odnotowuje, że słoweńska minister spraw wewnętrznych Vesna Gyoerkoes Żnidar nie sprecyzowała, o jaką konkretnie pomoc chodzi. Powiedziała jedynie, że będzie to m.in. wsparcie ze strony policji granicznej tych krajów.

 

Gyoerkoes Żnidar nie chciała jeszcze podać liczby zagranicznych policjantów, którzy będą pomagali w ochronie granic Słowenii. Podkreśliła, że rozmowy w tej sprawie się toczą.

 

Nie padły też konkrety, jeśli chodzi o pomoc finansową, o jaką Słowenia zwróci się do Brukseli w związku z kryzysem migracyjnym. Dzienne koszty ponoszone przez Słowenię minister określiła na 770 tys. euro.

 

W niedzielę nadzwyczajny szczyt ws. uchodźców

 

Na niedzielę przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zwołał szczyt UE z krajami bałkańskimi ws. uchodźców. Awramopulos podkreślił, że będzie to ważny krok w kierunku wspólnego, skoordynowanego radzenia sobie z kryzysem migracyjnym. Wskazując na zbliżanie się zimy, zaakcentował, że wspólne działanie jest pilnie potrzebne.

 

Słowenia zamierza przekazać na tym szczycie jasne przesłanie: trzeba chronić zewnętrzną granicę UE w Grecji - zapowiedziała Gyoerkoes Żnidar. Grecja jest krajem, przez który wielka liczba migrantów dociera do UE, i to w sposób całkowicie niekontrolowany - dodała.

 

Podkreśliła, że Słowenia jest dla migrantów tylko krajem transytowym, ponieważ nie jest położona na zewnętrznej granicy UE. Dodała, że operacja unijnej agencji Frontex, odpowiedzialnej za zarządzanie granicami, nie jest potrzebna na granicy Słowenii, ponieważ problem trzeba rozwiązywać u źródła. Jej zdaniem, Frontex musi pilnie wysłać swe siły na granice zewnętrzne UE w Grecji i Chorwacji, aby powstrzymać niekontrolowany napływ uchodźców do Unii. Również Słowenii umożliwiłoby to zapanowanie nad sytuacją.

 

Coraz więcej migrantów

 

Słoweńska policja poinformowała w czwartek, że w ciągu doby do Słowenii przybyła rekordowa liczba ponad 12,6 tys. migrantów. Według policji, ten najnowszy rekord przekracza nawet liczebność grup rejestrowanych na Węgrzech w najostrzej fazie kryzysu migracyjnego we wrześniu. 23 września Budapeszt poinformował o rekordowej liczbie ponad 10 tys. migrantów w ciągu jednego dnia.

 

Słoweńska policja spodziewa się dalszego nieprzerwanego napływu migrantów. Jak poinformowano, w czwartek rano na możliwość przedostania się do Słowenii z Chorwacji oczekiwało od 2 tys. do 3 tys. migrantów.

 

Słowenia stała się głównym na Bałkanach krajem tranzytowym dla migrantów, gdy w sobotę Węgry zamknęły granicę z Chorwacją. Chorwacki rząd zapowiedział, że migranci będą teraz kierowani na granicę ze Słowenią.

 

PAP