Czerwiński o taśmach: stara sprawa, zamieszanych nie ma w PO

Polska
Czerwiński o taśmach: stara sprawa, zamieszanych nie ma w PO
PAP/Marek Zimny

- Emisja kolejnych fragmentów nielegalnych podsłuchów to próba odgrzewania starego tematu. Tych, którzy zachowali się nagannie, nie ma w PO - skomentował w czwartek publikację fragmentów nagrań przez TV Republika minister skarbu Andrzej Czerwiński. Prokuratura zamierza wystąpić do stacji o udostępnienie zapisów.

- Na temat taśm mam jednoznaczne stanowisko, takie, jakie Platforma. Ci, którzy byli zaangażowani w jakieś niesprawdzone rozmowy i używali argumentów, których nie powinni używać, po prostu te osoby nie znalazły się na listach - powiedział Czerwiński w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki.

 

Odnosząc się do kolejnych ujawnionych przez stację Republika nagrań, dodał: - Ten, kto słuchał, to wie, że to jest próba wyciągnięcia starego tematu, oczywiście nagannego. Tam nie ma żadnego polityka Platformy, tam są biznesowe rozwiązania, rozmowy. Oczywiście być może ktoś będzie sugerował, że one dotykały polityków. Sprawa taśm dla mnie, dla Platformy jest zamknięta.


Tych ludzi nie ma już w Platformie


Ocenił, że publikacja nielegalnych podsłuchów to przestroga, "że po prostu nie wchodzi się w takie buty". Przypomniał, że Donald Tusk jako premier powtarzał, "że największym zagrożeniem dla Platformy mogą być członkowie Platformy, którzy się mogą niestandardowo zachowywać". - Ich już nie ma w Platformie - zaznaczył szef resortu skarbu.

 

Mówiąc o treści rozmów podkreślał, że raziły go raczej te ujawnione dawniej, natomiast wycinki wyemitowane w środę były zapisem rozmów biznesowych, nie politycznych.


Nagrania nielegalnie podsłuchanych rozmów


W środę wieczorem TV Republika ujawniła fragmenty nagrań nielegalnie podsłuchanych rozmów nieżyjącego już biznesmena Jana Kulczyka z jego współpracownikiem, lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem, dotyczące m.in. prywatyzacji Ciechu, kupionego przez firmę Kulczyka.

Według stacji z Kulczykiem w fragmencie innego nagrania mieli rozmawiać Kulczyk i b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, m.in o dostawach skroplonego gazu ziemnego z Kataru do Polski. Stacja wyemitowała też m.in. fragment rozmowy Kulczyka z szefem NIK Krzysztofem Kwiatkowskim z czerwca 2014 i fragmenty rozmów o Ciechu.

 

Akt oskarżenia obejmie rozmowy Jana Kulczyka

 

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski zapowiedział, że w ramach śledztwa w sprawie prywatyzacji SA Ciech prokuratorzy wystąpią do TV Republika o udostępnienie nagrań.

 

Rzecznik dodał, że aktem oskarżenia przygotowanym przez praską prokuraturę w sprawie tzw. afery podsłuchowej objęto rozmowy Jana Kulczyka.

 

O prywatyzacji spółki zrobiło się ponownie głośno w połowie zeszłego tygodnia. Na polecenie prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu, CBA zabezpieczyło dokumentację w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz elektroniczne nośniki, które miał prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

 

To była transparentna transakcja – zapewnia Tamborski

 

Prezes Giełdy Paweł Tamborski, który wcześniej jako wiceminister w MSP odpowiadał za prywatyzację Ciechu, przekazał funkcjonariuszom CBA żądane przez prokuraturę dane z okresu od listopada 2013 do sierpnia 2014 r. Tamborski mówił, że chodziło o sprzęt elektroniczny, odkupiony przezeń po zakończeniu pracy w resorcie. Przekonywał, że sprzedaż była "przeprowadzona w najbardziej transparentny sposób", zapewniał też o swojej gotowości do współpracy ze służbami prowadzącymi śledztwo. Współpracę deklaruje też resort skarbu.

Sama spółka podkreślała, że czynności śledcze nie dotyczą samej firmy i nie mają związku z jej bieżącą działalnością biznesową.

 

Śledztwo po prywatyzacji Ciech trwa


Śledztwo dotyczące możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciech SA prowadzi od kwietnia br. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Ma ono wyjaśnić m.in., czy ktoś nie przekroczył uprawnień, nie było korupcji lub prania pieniędzy. Śledztwo dotyczy niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku ze zbyciem przez SP 37,9 proc. akcji Ciech SA za co najmniej 619 mln zł, co miało wyrządzić państwu szkodę majątkową wielkich rozmiarów. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Prywatyzację Ciechu przeprowadzono w połowie ubiegłego roku.

 

Grupa Ciech należy do liderów europejskiego rynku chemicznego; znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw.

 

PAP

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze