Austriacki koncern nielegalnie wycina rumuńskie lasy

Świat
Austriacki koncern nielegalnie wycina rumuńskie lasy
Pixabay.com

Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF oskarża koncern Schweighofer o nielegalną wycinkę rumuńskich lasów i apeluje o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. W środę WWF złożył skargę do Federalnego Biura Leśnego w Wiedniu.

Dowodem na nielegalną działalność austriackiej firmy Holzindustrie Schweighofer ma być raport amerykańskiej organizacji pozarządowej, US Environmental Investigation Agency (EIA). Wynika z niego, że Schweighofer przetwarza drewno z bezprawnie wyciętych drzew w Rumunii.


Oskarżenia pod adresem Schweighofera bazują na starannie zebranym materiale dowodowym. Są wśród nich filmy, na których przedstawiciele austriackiej firmy dokonują zakupu nielegalnego drewna. Są też materiały, które udokumentowały ciężarówki wywożące drewno z rumuńskich parków narodowych.


Zorganizowane struktury przestępcze


Z raportu EIA wynika, że ponad 50 proc. drewna w Rumunii pochodzi z nielegalnej wycinki. Wiele wyciętych drzew trafiało do Schweighofera. Zdaniem ekspertów monitorujących sprawę austriackiego koncernu z AGENT GREEN, możemy mówić o zorganizowanych strukturach przestępczych, które stoją za nielegalnym handlem rumuńskim drewnem. Brak odpowiedniej kontroli ze strony władz Rumunii sprawia, że jedne z ostatnich lasów naturalnych w Europie, za chwilę mogą zniknąć z krajobrazu. Nielegalna wycinka zagraża też największej europejskiej populacji niedźwiedzi, wilków i rysi na kontynencie europejskim.


Likwidacja miejsc pracy


Raport EIA wskazuje też na fakt zniszczenia rumuńskiego przemysłu drzewnego przez Schweighofera. Ceny drewna miały mocno zwyżkować z racji wykupu dużej ilości drewna. Zdaniem byłego rumuńskiego ministra środowiska, Doina Pana, Schweighofer doprowadził do likwidacji 50 tysięcy miejsc pracy. Austriacka firma stworzyła sieć powiązań, na której szczycie znalazła się prywatna fundacja Schweighofer Privatstiftung, zarejestrowana w Austrii, co pozwalało na odniesienie korzyści podatkowych. Schweighofer próbował też aktywnie wpłynąć na zatrzymanie zmian legislacyjnych, które miały ograniczyć wpływy jednej firmy w przemyśle drzewnym.


WWF złożył w środę skargę do Federalnego Biura Leśnego w Wiedniu, powołując się na naruszenia europejskich przepisów w zakresie drewna. Domaga się również pełnego dochodzenia w sprawie koncernu Schweighofer.


Austriacki koncern nie jest jedyny


Schweighofer jest jedną z największych firm zajmujących się drewnem w Europie. Jest obecny w Rumunii od 2002 roku. W kraju, który nadal ma 218 tysięcy hektarów naturalnych lasów, w ciągu ostatnich dwóch dekad zostało nielegalnie wyciętych 80 milionów metrów sześciennych drewna, o równowartości 5 miliardów euro.


Schweighofer jest największym, ale nie jedynym podmiotem, który bierze udział w niszczeniu rumuńskich lasów. Wśród odbiorców tego koncernu znajdują się też trzy firmy z Polski.

 

WWF

grzel

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze