Zdaniem Poroszenki dzięki wycofywaniu uzbrojenia poza linię konfliktu ukraińskiego rządu z separatystami rozpocznie się powrót Ukrainy do Donbasu. - Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy nastanie tam pokój, poprzez mechanizmy polityczne i gospodarcze, odbudowę dróg i infrastruktury oraz działania humanitarne - stwierdził prezydent.

 

Siły rządowe ogłosiły wiadomość o wycofywaniu swoich zbrojeń we wtorek. Wcześniej, w sobotę, dowództwo operacji zbrojnej prowadzonej przez siły ukraińskie przeciwko separatystom ogłosiło informację o zakończeniu pierwszego etapu wycofywania sprzętu wojskowego w obwodzie ługańskim.

 

Zawieszenie broni w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w  Donbasie obowiązuje od 1 września. Porozumienie o wycofaniu z linii walk czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm zawarto pod koniec września. 2 paździenrika w Paryżu, tuż po spotkaniu tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) Poroszenko zapowiedział, że proces wycofywania zbrojeń i tworzenia strefy buforowej w Donbasie ma potrwać 41 dni.

 

PAP