Kopalnia Brzeszcze sprzedana za symboliczną złotówkę. Powstanie Nowe Brzeszcze - Grupa Tauron

Biznes
Kopalnia Brzeszcze sprzedana za symboliczną złotówkę. Powstanie Nowe Brzeszcze - Grupa Tauron
PAP/Marek Zimny

Przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) podpisali w poniedziałek przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze. Ze związkowcami z kopalni zawarto porozumienie dotyczące zatrudnienia.

- Zwyciężył rozsądek i chęć stworzenia dobrej firmy, stabilizującej miejsca pracy, stała się faktem - oświadczył minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński uczestniczący .


Prezes Tauron Polska Energia Jerzy Kurella wyraził przekonanie, że jego spółka kupuje od SRK „naprawdę dobre aktywa”, które po koniecznych zmianach mogą przynosić istotne zyski.

 

Potrzebne inwestycje


Aktywa kopalni Brzeszcze mają trafić do nowego podmiotu do końca roku - po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji na wydobycie węgla. W ciągu dwóch lat Nowe Brzeszcze mają stać się integralną częścią Tauronu Wydobycie. Dziś do tej spółki należą już kopalnie Janina i Sobieski. Kurella powiedział, że w kopalni Brzeszcze konieczne są inwestycje wys. 200 mln zł. Największych nakładów zakład będzie wymagał w przyszłym roku.


Porozumienie ze związkowcami ustala, że ok. 1500 pracowników przejmowanej kopalni przejdzie wraz z nią do Tauronu z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy. Z kolei pracownicy chcący skorzystać z pakietu osłon socjalnych do końca tego roku, jak i posiadający uprawnienia emerytalne, mogą pozostać w strukturach likwidowanej części kopalni Brzeszcze. Według dokumentu, w ciągu roku w kopalni ma zostać wynegocjowany nowy układ zbiorowy pracy wprowadzający motywacyjny system wynagrodzeń.

 

Związki przypilnują umowy


Szef NSZZ "Solidarność" w kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz zaznaczył, że rolą związków zawodowych jest teraz kontrolowanie realizacji tych zapisów. - Cieszę się, że po prawie 10 miesiącach przyznano publicznie, że Brzeszcze jest kopalnią, która ma perspektywy funkcjonowania, posiada bardzo dobre złoża i że jest kopalnią, która w perspektywie przyniesie Tauronowi korzyści - powiedział.


Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółke Restrukturyzaji kopalń. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.


Do przetargu zgłosiły się trzy podmioty - poza spółką celową Tauronu, czyli RSG także Węglokoks Kraj i należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się.


Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze zakłady wydobywcze grupy Tauron w ponad 50 proc. będą pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc.

 

PAP

bd-w

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze