W porównaniu z wrześniowym badaniem poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie zmieniło się, a dla Platformy Obywatelskiej  spadło o 3 punkty procentowe.

 

Ruch Kukiza chce poprzeć  o 1 pkt. proc.  więcej niż we wrześniu; tak samo wzrosło poparcie ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru

Pod progiem wyborczym znalazłaby się Zjednoczona Lewica mająca 6 proc. poparcia, która jednak jako koalicja musi przekroczyć próg 8 proc.

 

Gdyby wyniki sondażu potwierdziły się w dniu wyborów, w nowym Sejmie nie znaleźliby się także przedstawiciele PSL oraz partii KORWiN, które to ugrupowania zdobyły po 3 proc. głosów zdeklarowanych uczestników wyborów. CBOS zwraca także uwagę, że w porównaniu do badania z września "największą zmianą jest spadek poparcia dla rządzącej partii, której wynik ponownie wrócił do poziomu z sierpnia”.

 

Na początku października chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 62 proc. uprawnionych do głosowania. Niemal jedna czwarta dorosłych Polaków - 23 proc., waha się jeszcze, czy iść głosować, a 15 proc. z góry odrzuca możliwość uczestniczenia w wyborach.

 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-15 października 2015 roku na liczącej 930 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP