Do tragicznego wydarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 r. W niejasnych okolicznościach pięciokrotny mistrz paraolimpijski zastrzelił partnerkę. Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi toalety gdzie przebywała Reeva Steenkamp. Prokurator oskarżył go o morderstwo z premedytacją i domagał się minimum 25 lat więzienia.

 

Pistorius od początku nie przyznawał się do winy i przekonywał, że jego dziewczyna zginęła w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności gdyż wziął ją za włamywacza i strzelił  w obronie własnej. Sąd skazał go ostatecznie na 5 lat więzienia i oczyścił z zarzutu zbrodni z premedytacją.

 

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 r.  15 lipca 2007 r. w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. Trzy lata temu zdobył złoty medal na paraolimpiadzie w Londynie. Obie nogi stracił w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. Ze względu na charakterystyczne protezy znany jest jako „blade runner”.

 

Reuters, PAP