Zarzuty dla zbiegów z Grudziądza. Ujęto też ich pomocnika

Polska

Za zorganizowaną ucieczkę przy udziale innych osób grozi każdemu z nich dodatkowo do trzech lat więzienia. Pomagający im 23-latek usłyszy zarzuty w czwartek.

- Dwaj z nich przyznali się do winy, trzeci odmówił złożenia wyjaśnień – powiedziała podczas konferencji prasowej Agnieszka Reniecka z Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu.

 

Zatrzymani potwierdzili, że przepiłowali kratę w  oknie wspólnej celi, zeskoczyli na więzienny mur i po linie zeszli z niego. Wsiedli do czekającego na nich auta.

 

- Istniała obawa, że uciekinierzy mogą dokonywać przestępstw przeciwko życiu i mieniu - przyznał zastępca komendanta wojewódzkiej policji w Bydgoszczy insp. Sławomir Światłowski. Policja sprawdzała każdy sygnał od osób, które dzwoniły z informacjami o zbiegach.

 

Nie stawiali oporu

 

Uciekli z więzienia w Grudziądzu w sobotę wieczorem, wpadli w ręce policji wczoraj w Poznaniu. Ukrywali się w wynajętym mieszkaniu bloku przy ulicy Kórnickiej. Wkroczeniem antyterrorystów byli tak zaskoczeni, że nie stawiali oporu.

 

Razem z nimi zatrzymano 23-letniego mężczyznę kierującego samnochodem, którym  przyjechali do Poznania. To mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego. Prawdopodobnie usłyszy zarzut udzielenia pomocy w ucieczce za co też grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Do Grudziądza nie wrócą

 

Ze względów bezpieczeństwa zatrzymani przesłuchiwani byli w areszcie śledczym w Toruniu, a nie w prokuraturze. Do zakładu karnego w Grudziądzu już nie wrócą. Prokuratura nie ujawni, gdzie zostaną osadzeni.

 

W związku z ucieczką we wtorek minister sprawiedliwości odwołał płk. Dariusza Szatkowskiego ze stanowiska szefa okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy; stanowisko straciła też dyrektor Zakładu Karnego nr 2 w Grudziądzu ppłk Marlena Lubiejewska. Ich obowiązki pełnią dotychczasowi zastępcy.

 

Prokuratura w Grudziądzu prowadzi postępowanie sprawdzające pod kątem niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy służby więziennej.

 

 

pen/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze