Szydło powiedziała, że chce raz na zawsze przeciąć pojawiające się spekulacje. - To nie media i nie PO będzie decydować o tym, kto będzie tworzył mój rząd - oświadczyła. Dotychczas pojawiały się w mediach spekulacje, że tekę ministra obrony może w rządzie PiS objąć Antoni Macierewicz.

 

Ewentualna funkcja w MON nie będzie ministerialnym debiutem Gowina. Był on już szefem resortu, tyle, że w przeciwnym obozie politycznym. Od 2007 roku był posłem Platformy Obywatelskiej. Cztery lata temu ówczesny prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra sprawiedliwości. Funkcję tę pełnił do kwietnia 2013 r. W tym samym roku Gowin wystartował jako jedyny kontrkandydat Donalda Tuska w bezpośrednich wyborach na stanowisko przewodniczącego PO.

 

Po porażce, 9 września 2013 r., poinformował o opuszczeniu Platformy. Dwa miesiące później ogłosił powstanie nowej partii Polska Razem i objął w niej funkcję prezesa. W lipcu 2014 r. został przewodniczącym nowo powołanego klubu parlamentarnego, który w marcu 2015 r. otrzymał nazwę Zjednoczona Prawica.

 

W nadchodzących wyborach parlamentarnych Gowin wystartuje z ostatniego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie.

 

PAP