Skarga Dody odrzucona. Karanie za obrazę uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją

Polska
Skarga Dody odrzucona. Karanie za obrazę uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją
Polsat

Piosenkarka, Dorota Rabczewska chciała, by przepis o karaniu za obrazę uczuć religijnych uznać za niekonstytucyjny, po tym jak ukarano ją grzywną za obraźliwą, zdaniem sądu, wypowiedz o Biblii. Trybunał uznał jednak wniosek za bezpodstawny.

W jednym z wywiadów Doda stwierdziła, że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", bo jej zdaniem "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Warszawski sad uznał, że uraziła tą wypowiedzią dwie osoby (te, które złożyły w tej sprawie skargę-red)  i skazał ją na  5 tysięcy zł. grzywny.

 

Podstawą kary był artykuł kodeksu karnego mówiący, że: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".


Piosenkarka chciała by Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za niezgodny z konstytucją. Argumentowała, że uniemożliwia on swobodne wyrażanie poglądów co do przedmiotów czci religijnej i nie chroni osób, które nie wyznają religii. TK nie podzielił opinii Rabczewskiej. Uznał, że przepis jest konstytucyjny, a krytyka przedmiotu czci religijnej jest dopuszczalna, wtedy gdy jak napisano w uzasadnieniu postanowienia, "jest pozbawiona ocen znieważających, obelżywych czy poniżających".

pen

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze