Rośnie produkcja i spożycie piwa w Polsce

Polska
Rośnie produkcja i spożycie piwa w Polsce
fot. Flickr/Quinn Dombrowski/CC BY-SA 2.0

Od stycznia do sierpnia browary opuściło prawie 29 mln hektolitrów piwa. Jak wynika z danych GUS, w ciągu pięciu lat produkcja zwiększyła się o prawie 7 mln hektolitrów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wzrost o niemal 25 procent jest efektem wysokiej sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym. Gazeta zwraca uwagę, że po spadku popytu w 2013 r. o prawie 3 proc. producenci spodziewali się dłuższego impasu.


Eksperci podkreślają, że w kolejnych miesiącach sprzedaż złocistego trunku również utrzyma się na wysokim poziomie. Oznacza to, że na koniec roku może zostać osiągnięty wynik prawie 38 mln hektolitrów, czyli tyle, ile w rekordowym 2012 roku. Warto zaznaczyć, że wówczas w 8 miesięcy wyprodukowano jedynie 28,1 mln hektolitrów piwa - podaje gazeta.


Cały czas rośnie też spożycie piwa przez Polaków. W 2014 roku było to 98,9 l/osobę, podczas gdy w 2005r. 80,7 l/osobę, a w 1990r. 30,5 l. Rekordowy i wyjątkowy był natomiast rok 2012, kiedy przeciętny Polak wypił 99,2 litra tego napoju.


Największym importerem piwa pochodzącego z Polski są Węgry, które sprowadziły od nas w 2014 roku prawie 40 tys. hektolitrów. Niewiele mniej trunku - po 35-36 tys. hektolitrów - wyjechało do Holandii, Niemiec i Włoch.


Polskie piwo dociera też na tak odległe rynki, jak południowoamerykański (Chile, Brazylia, Meksyk, Kuba), czy azjatycki (Malezja, Filipiny, Wietnam).


PAP, Dziennik Gazeta Prawna

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze