Z demonstrującymi górnikami spotkała się między innymi pochodząca z Brzeszczy Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości i kandydatka partii na premiera. – Bronię górnictwa w Polsce, bo każda kopalnia w Polsce jest dzisiaj ważna i Ci którzy mówią, że czas górnictwa przemija powinni odejść z polityki – mówiła podczas pikiety i dodała, że Polska potrzebuje górnictwa i górników, a „polskie górnictwo potrzebuje inwestycji, nowoczesności, potrzebuje wsparcia”.


Podczas pikiety obecny był również Paweł Kukiz. – Pamiętam, jak od dzieciństwa miałem wbite jedno do głowy. Polska węglem stoi – powiedział lider ruchu Kukiz’15. Zdaniem polityka jedynym rozwiązaniem sytuacji górników jest wypowiedzenie ustawy klimatycznej.


Związkowcy zarzucają rządowi złamanie styczniowego porozumienia, które zakładało powstanie Nowej Kampanii Węglowej do 30 września, a jej celem miało być ratowanie bankrutujących kopalń. Projekt zakwestionowała Komisja Europejska z powodu stosowania niedozwolonej pomocy publicznej. Związkowcy zarzucają rządowi oszustwo i nie wierzą w obietnice o powstaniu spółki w ciągu najbliższych kilku tygodni.


Manifestacja to zapowiedź kolejnych strajków, w tym dużej pikiety w Warszawie.

 

Polsat News