- W 2018 r. mamy zamiar sprzedać PKP Intercity na giełdzie, czyli w taki sam sposób jak PKP Cargo - powiedział Jakub Karnowski w rozmowie z PAP. Dodał, że w przypadku prywatyzacji PKP Intercity pakiet kontrolny akcji zachowałby Skarb Państwa. Karnowski zaznaczył, że nie planuje innych dużych prywatyzacji. Przypomniał, że dzięki pieniądzom ze sprzedaży PKP Energetyki spłacony został historyczny dług PKP.

 

Zarząd PKP podjął decyzję o dokapitalizowaniu PKP Intercity kwotą 1 mld zł, by można było zmodernizować tabor m.in. dzięki zleceniom dla polskich producentów. - Ale także po to, żeby dobre pociągi jeździły nie tylko po głównych trasach między Warszawą a głównymi miastami, ale również między mniejszymi ośrodkami - dodał Karnowski.

 

W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało 54 mln zł straty. W pierwszym półroczu tego roku PKP Intercity przewiozło 13,4 mln pasażerów, co daje 16,5-proc. przyrost w stosunku rocznym. PKP Intercity szacuje, że do końca 2015 r. przewiezie ok. 30 mln klientów i zapowiada, że chce utrzymać ten trend i w przyszłym roku przewieźć 36 mln pasażerów.

 

PAP