Według danych ONZ, Japonia, Grecja, Korea Południowa, Włochy, Portugalia i Hiszpania do 2050 r. staną się gospodarkami, w których więcej niż 40 proc. populacji będzie miało ponad 60 lat. Są to najszybciej starzejące się kraje świata.

 

Także Polska starzeje się w błyskawicznym tempie. W 2010 r. około 14 proc. osób miało więcej niż 65 lat (ponad 5 mln osób). To nakłada obciążenia dla nadchodzących pokoleń zarówno związane z systemem emerytalnym, jaki i z opieką zdrowotną. Gospodarkę może czekać spowolnienie oraz wzrost zadłużenia. - Polska stoi przed kryzysem demograficznym i przed tym, że zabraknie rąk do pracy - powiedział Polsat News Witold Klaus, prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Jednocześnie żyjemy coraz dłużej - w Polsce jest ponad 3 tys. stulatków.

 

W ciągu najbliższych 35 lat liczba osób powyżej 60 roku życia wzrośnie na świecie do 2,1 mld z 901 mln w 2015 roku.

 

Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy seniorów oraz intensywne propagowanie postulatów pomagających poprawić sytuację osób dojrzałych. A ta bywa bardzo trudna. Starsi ludzie często zmagają się z samotnością i odrzuceniem. Narzekają na utrudniony dostęp do opieki medycznej, a także lekceważącym i przedmiotowym traktowaniem.